HOME / NEWS / Prowadzimy badanie naukowe

maj 18, 2022

Prowadzimy badanie naukowe

Prowadzimy badanie naukowe: Izolacja i charakterystyka egzosomów z ludzkich komórek miazgi i dziąsła hodowanych in vitro 

Już wkrótce innowacyjne metody leczenia chorób przyzębia — badania nad fizjologią komórek macierzystych z jamy ustnej w toku!

Zespół specjalistów Cellivia rozpoczyna kolejny etap badań nad materiałem biologicznym pozyskanym z jamy ustnej. 
 
Celem badania jest poznanie fizjologii komórek macierzystych z miazgi zęba i dziąsła oraz utrzymywanie ich w hodowli pierwotnej, a także izolacja egzosomów, do dalszego zastosowania przede wszystkim w chorobach przyzębia, ale także w medycynie regeneracyjnej i innych! Projekt z udziałem ochotników potrwa do końca listopada 2022 roku. 
 
Cellivia to jedna z pierwszych firm w Polsce, która koncentruje się na badaniach nad materiałem biologicznym z jamy ustnej. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych prac badawczych poświęconych egzosomom, pochodzącym z ludzkich komórek miazgi zęba i komórek dziąsła. 
 
Projekt zaakceptowała Komisja Bioetyczna przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej. W skład zespołu projektowego wchodzą: Katarzyna Stefańska, Ewa Tykwińska oraz Martyna Baranowska z zespołu Cellivia. Projekt prowadzony we współpracy z Kliniką Matejki7 dental clinic.

Badania „Izolacja i charakterystyka egzosomów z ludzkich komórek miazgi i dziąsła hodowanych in vitro” dotyczą:

  • Rozpoznania czynników, które pozwalają na efektywną izolację komórek macierzystych, pozyskanych z dziąsła i miazgi. 
  • Hodowli i namnażania komórek wyizolowanych z pozyskanego materiału w warunkach in vitro. 
  • Izolacji egzosomów, czyli niewielkich pęcherzyków wydzielanych przez komórki, które zawierają DNA, RNA, lipidy, metabolity i białka.